Przejście na samozatrudnienie związane jest z koniecznością dokonania wielu ważnych wyborów, które przesądzą o sposobie, a niekiedy nawet o jakości późniejszego funkcjonowania zakładanej działalności. Jednym z obowiązków czekających każdego przyszłego przedsiębiorcę jest wybór optymalnej formy opodatkowania. Jakie możliwości w tym zakresie mają osoby przechodzące na samozatrudnienie? Sprawdź to!
Skala podatkowa jako jedna z form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej
Osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru jedną z trzech form opodatkowania. Każdy z dostępnych rodzajów opodatkowania ma swoje cechy charakterystyczne, które koniecznie należy uwzględnić przed przejściem na samozatrudnienie. Różne są zasady wyliczania podatku dochodowego, a także przysługujące ulgi, z których może skorzystać przedsiębiorca.
Przyszli przedsiębiorcy bardzo często decydują się na rozliczanie podatków według skali podatkowej. W przypadku tej formy opodatkowania należny podatek jest uzależniony od wysokości uzyskanego dochodu. Decydując się na nią, można korzystać z ulg podatkowych oraz z wielu innych przywilejów. Wadą skali podatkowej jest w szczególności wysokie opodatkowanie (tj. 32%) po przekroczeniu dochodu w wysokości 120 000 zł.
Pozostałe rodzaje opodatkowania dostępne dla osób samozatrudnionych
Przechodząc na samozatrudienie, można też zdecydować się na podatek liniowy, czyli na stałą stawkę podatku. Ta forma opodatkowania nie daje jednak prawa do skorzystania z większości ulg podatkowych. Alternatywą dla niej jest ryczałt, w którym podatek jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wiesz, który rodzaj opodatkowania będzie dla Ciebie najlepszy? Jako doradcy podatkowi chętnie pomożemy Ci w jego wyborze.