Własna księgowa czy zewnętrzne biuro rachunkowe – co jest korzystniejsze?

Prowadzenie własnego biznesu związane jest z koniecznością dopełniania wielu formalności. Zadania z tym związane dotyczą między innymi prawidłowego rozliczania się z Urzędem Skarbowym oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W celu odpowiedniego wykonywania powinności tego typu przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Czasami decydują się również na zatrudnienie własnej księgowej.

Usługi biura rachunkowego są tańsze niż zatrudnienie księgowej

Skorzystanie z oferty biura rachunkowego oznacza dla właścicieli biznesów ograniczenie kosztów księgowości. Zatrudnienie księgowej związane jest z koniecznością zapewniania jej comiesięcznej wypłaty – na poziomie co najmniej płacy minimalnej. Przy czym wynagrodzenie księgowej nie jest jedynym kosztem: dochodzi do niego np. wyposażenie biura, programy komputerowe i niezbędne licencje. Usługi biur księgowych są znacznie mniej kosztowne – co jest korzystne przede wszystkim dla dopiero rozwijających się przedsiębiorstw, ale też dla rozwiniętych już firm.

Dlaczego wielu przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych?

Przedsiębiorcy mają wybór – mogą zatrudnić własną księgową, ale mogą też skorzystać z interesujących ich usług oferowanych przez zewnętrzne dobre biuro rachunkowe – np. z Krakowa. Aktualnie szczególnie dużym uznaniem cieszy się wśród właścicieli przedsiębiorstw korzystanie z tej drugiej opcji. Zatrudnienie księgowej jest zazwyczaj bardzo kosztowne – na co nie może sobie pozwolić wiele firm. Należy pamiętać również o tym, że kiedy biuro rachunkowe popełni błąd w rozliczeniach, to ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Poza tym informuje przedsiębiorcę o zmianach w prawie – co ułatwia prawidłowe wypełnianie przez niego obowiązków, np. podatkowych.