Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z popularnych metod rozliczania podatkowego wybieranych przez przedsiębiorców. Stawki ryczałtu uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, co oznacza, że podczas rozliczenia warto skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych firm księgowych. Pozwoli to na prawidłowe rozliczenie wykonane w terminie.
Czym jest ryczałt?
Ryczałt to jedna z form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Rozliczenie to nie uwzględnia kosztów, co oznacza, że przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, a nie jak w przypadku innych form opodatkowania od dochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje osiem wysokości ryczałtu, który kształtuje się następująco:
- 17% dla wolnych zawodów,
- 15% dla fotografów i programistów,
- 8,5% przy najmie prywatnym do kwoty 100 000 PLN,
- 12,5% dla najmu, w sytuacji, kiedy przychód przekroczy 100 000 PLN,
- 10% dla sprzedaży środków trwałych i wyposażenia,
- 5,5% dla osób wykonujących roboty budowlane lub świadczących przewozy ładunków samochodem powyżej 2 ton,
- 3% dla przedsiębiorców zajmujących się handlem, gastronomią,
- 2% dla przychodów ze sprzedanych produktów prze
- przetworzonych.
W rozliczeniach ryczałtowych ważna jest znajomość wykluczeń i dlatego decydując się na tego typu formę opodatkowania, warto skorzystać z usług doświadczonego biura księgowego.
Odliczenia przy rozliczeniu ryczałtem ewidencjonowanym
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo do wykonania odliczeń od przychodów. Nie inaczej jest w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. W tym przypadku możliwe jest odliczenie na przykład wydatków na Internet, darowizny na określone cele, ulgi rehabilitacyjnej i strat z ubiegłych lat. Ryczałt należy rozliczyć do 20. dnia następnego miesiąca rozliczeniowego.
Czytaj też: Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych