Prowadzenie księgowości własnej firmy, zwłaszcza, kiedy dysponujemy dużą ilością pracowników, nie należy do najłatwiejszych zadań. Wszelkie pomyłki mogą skutkować wysokimi karami. Księgowość polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, prowadzeniu rozliczeń wszelkiego rodzaju (na zasadach ewidencji ryczałtowej, rozliczeń z tytułu podatku VAT), zajmowanie się sporządzaniem i składanie deklaracji podatkowych (miesięcznych oraz rocznych), a także tworzenie sprawozdań GUS, a także na kontakcie z urzędami i reprezentowaniu klienta.
Na czym polega obsługa kadrowo – płacowa?
Jak sama nazwa wskazuje – obsługa kadrowo – płacowa, dotyczy wszystkich spraw i czynności związanych z kadrami i płacami w firmie. Obowiązkami tymi może zajmować się specjalny dział, można także zlecić te obowiązki zewnętrznej firmie. Zakres obowiązków związanych z obsługą kadrowo – płacową, zależy od specyfiki firmy i jej indywidualnego zapotrzebowania. Co wchodzi w skład tych obowiązków? Począwszy od przygotowywania umów o pracę oraz innych umów cywilnoprawnych, a także rozliczania ich, poprzez prowadzenie akt personalnych, przygotowywanie list pracowników i dokumentacji związanej z ich wynagrodzeniami, urlopami, zwolnieniami, czy badaniami lekarskimi, aż po rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i przygotowywanie rocznych rozliczeń dochodowych i odprowadzanie składek. Do obowiązków kadrowo – płacowych zalicza się również doradzanie w sprawach zarządzania zasobami ludzkimi.
Czytaj też: Aktualności podatkowe w rozumieniu ogólnym
Obsługa kadrowo – płacowa, to bardzo szeroka dziedzina o wielu różnorodnych i skomplikowanych zadaniach, które wymagają precyzji, przejrzystości i uważności, gdyż żaden pracownik nie chce mieć błędów w swoich rozliczeniach dotyczących wynagrodzeń, otrzymywanych świadczeń. Dlatego należy zatrudnić kompetentnych księgowych, którzy specjalizują się w tej tematyce.